Úvod
a) Vývoj původce fondu
Československý svaz tělesné výchovy (ČSTV) vznikl v roce 1957.
Tělovýchovné a sportovní organizace všeho druhu byly po roce 1945 v tehdejším Československu sjednoceny nejprve pod řízením Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport (SÚTVS) do Sokola, poté fungovaly pod jednotným řízením Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport (SVTVS) a od roku 1957 organizoval rozvoj tělovýchovy Československý svaz tělesné výchovy (ČSTV). ČSTV byl složkou Národní fronty Čechů a Slováků a v době svého vzniku byl prezentován jako jediná dobrovolná tělovýchovná organizace v republice. Základní organizací byla v ČSTV tělovýchovná jednota. "Členem ČSTV se může stát každý československý občan i cizí státní příslušník žijící na území ČSSR starší 15 let, který se chce podílet na práci ČSTV dobrovolně a ukázněně plnit úkoly vyplývající z poslání ČSTV…" pravila směrnice o členství z 30. května 1967.
Nejvyšším orgánem ČSTV byl sjezd, který se scházel jedenkrát za 4 roky. Sjezd volil ústřední výbor, předsednictvo a sekretariát ČSTV. V jednotlivých krajích řídila činnost ČSTV krajská konference, krajský výbor a předsednictvo krajského výboru. Krajská konference se konala vždy za 2 roky. V okresech řídila tělovýchovnou činnost okresní konference, okresní výbor (OV) a předsednictvo okresního výboru (POV).
Okresní výbor Československého svazu tělesné výchovy v Jablonci nad Nisou (OV ČSTV) zahájil svoji činnost stejně jako celorepubliková organizace v roce 1957.
Prvním tajemníkem OV ČSTV na Jablonecku byl v roce 1957 zvolen pan Vladimír Plíva. Ve své funkci setrval až do dubna roku 1983. V dubnu 1983 se stal voleným tajemníkem OV ČSTV v Jablonci nad Nisou František Popr. Ve funkci tajemníka jablonecké tělovýchovy pracuje dodnes (rok 2007).
Nejvyšším orgánem OV ČSTV byla okresní konference, která byla v jednotlivých obdobích svolávána za 2 roky, později jednou za 3 roky. Dále činnost okresního výboru řídilo předsednictvo okresního výboru (POV). V POV pracovalo 15 členů, schůze se konaly jedenkrát za 14 dní. Další řídící složkou OV ČSTV bylo plenární zasedání, kde pracovalo 30 volených členů a dále zástupci jednotlivých tělovýchovných jednot na okrese. Plenární zasedání se scházelo jedenkrát do roka. Jak předsednictvo okresního výboru, tak i plenární zasedání fungovalo jako řídící složka okresní tělovýchovy až do roku 1990, kdy došlo k transformaci ČSTV.
Jablonecký OV ČSTV sídlil nejprve na Mírovém náměstí v budově č. 16. V roce 1987 se kanceláře sekretariátu OV ČSTV přestěhovaly na adresu Pražská 20, kde zůstaly až do roku 2006 (ovšem již pod jiným názvem, Československý svaz tělesné výchovy nahradila v roce 1990 nástupnická organizace - Český svaz tělesné výchovy).
b) Vývoj a dějiny fondu
Dokumenty, vzniklé z činnosti OV ČSTV, byly až do roku 1999 uloženy v sekretariátu OV. Spolu se sekretariátem absolvovaly dvojí stěhování a tak se zřejmě stalo, že prvních minimálně deset let působení OV ČSTV na Jablonecku není v dokumentech zachováno vůbec, další období pak hodně mezerovitě. Koncem roku 1999 proběhla skartace a dokumenty byly předány do Státního okresního archivu v Jablonci nad Nisou a zapsány v přírůstkové knize pod číslem přírůstku 46/99 z 20.12.1999. 12. ledna 2000 byly předány do archivu ve druhé vlně další dokumenty, které jsou v přírůstkové knize vedeny pod č. přírůstku 2/2000.
Bohužel se podařilo získat dokumenty až od roku 1966. Spisový materiál z předchozích let se v sekretariátu OV, dle ústního sdělení tajemníka Františka Popra, nezachoval.
c) Archivní charakteristika a způsob pořádání fondu
Spisový materiál byl pořádán jednak podle metodických návodů a instrukcí pro zpracování archivního materiálu, důraz byl však kladen i na dodržování správné posloupnosti určených řídících a kontrolních orgánů OV ČSTV, kterými byly okresní konference, plenární zasedání, předsednictvo okresního výboru a jmenované komise. Sekretariát okresního výboru byl vždy pouze výkonným orgánem, proto jsou dokumenty sekretariátu řazeny za materiály vyšších orgánů OV. Se znalostí problematiky zpracovávaného materiálu určil zpracovatel fondu též skutečnost, že nejenom okresní konference, ale i všechna další jednání volených orgánů budou řazena každé individuálně pod jedno inventární číslo. Jednalo se totiž vždy o velmi specifická zasedání, mající velký význam pro další činnost organizace.
V průběhu pořádacích prací bylo z fondu vnitřní skartací vytříděno 1,78 bm dokumentů. Jednalo se většinou o účetní dokumentaci s prošlou skartační lhůtou a o opakované zápisy všeho druhu. Téměř každé paré zápisů bylo dublované. Tato skutečnost byla podmíněna zřejmě dobou, ve které zpracovávané dokumenty vznikly. Tvrdá socialistická centralizace vyžadovala každý zápis, každé sdělení poslat na mnoho nadřízených míst a tak vznikaly právě ony hromady multiplikátů.
Z původně převzatých 3,10 bm bylo také vyřazeno 0,24 bm dokumentů, které do fondu OV ČSTV nepatří. V roce 1990 se původní organizace ČSTV transformovala do organizace nové (Český svaz tělesné výchovy) a tak vznikl také archivní fond zcela nový.
Dokumenty se zachovaly v relativně dobrém fyzickém stavu, suché, bez plísní.
Při inventarizaci bylo zvoleno následující třídící schéma:
I. Okresní konference
II. Plenární zasedání OV
III. Předsednictvo OV
IV. Komise OV
a) Stavebně dokumentační komise
b) Hospodářská komise
c) Komise cestovního ruchu
d) Komise pro pohraničí
e) Kontrolní a revizní komise
f) Pracovně právní komise
g) Politicko výchovná komise
V. Sekretariát OV
a) Korespondence
b) Personální spisy pracovníků OV i dobrovolných činovníků
c) Rozpočty jednotlivých tělovýchovných jednot
d) Pasporty vybavenosti sídel
e) Technické parametry sportovišť na okrese
VI. Okresní sportovní svazy
a) Svaz tenisu
b) Svaz základní tělesné výchovy (ZTV)
VII. Spartakiáda 1985
Dokumenty OV ČSTV převzaté do archivu obsahují i údaje o osobách povětšinou ještě žijících (viz personální spisy a dotazníky dobrovolných činovníků v tělovýchově). Nakládání s těmito archiváliemi a jejich obsahem, zejména při jejich využívání, podléhá omezením vyplývajícím z ustanovení zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a změně některých zákonů, v pozdějším znění.
K inventáři byl vyhotoven abecedně uspořádaný jmenný, místní a věcný rejstřík, a rejstřík dat.
d) Rozbor obsahu fondu
ČSTV byl od samého počátku své činnosti vždy prezentován jako dobrovolná organizace a veškerá činnost byla organizována s pomocí dobrovolných činovníků (kromě sekretariátu OV, kde pracovalo samozřejmě vždy několik funkcionářů v řádném pracovním poměru). Přesto, nebo možná právě proto, že velká většina lidí pracovala pro tělovýchovu v rámci dobrovolných aktivit, mělo tělovýchovné hnutí velký vliv na celkový život v regionu.
Bohužel se nedochovaly dokumenty z prvních deseti let fungování OV ČSTV. Přesto lze konstatovat, že se fond ČSTV stane neocenitelným a všestranným zdrojem informací pro poznání dějin Jablonecka od šedesátých let 20. století až do konce roku 1989.
Nejrozsáhlejší i badatelsky nejzajímavější budou určitě velmi pečlivě vedené zápisy o technickém vybavení a rozložení jednotlivých sportovišť na celém okrese. Zajímavé bude i sledovat propojení dobrovolných činovníků v různých sportovních odvětvích a podobně.
e) Záznam o uspořádání fondu a sestavení pomůcky
Fond v průběhu roku 2007 pořádala a zinventarizovala Alena Pečová. Inventář sestavila závěrem roku 2007.
Ke dni ukončení inventarizace čítá fond 9 kartonů a měří 1,08 bm. Z původní metráže 3,10 bm bylo tedy vyčleněno celkem 2,02 bm. Valná většina byla v procesu vnitřní skartace zlikvidována (1,78 bm), zbytek (0,24 bm) byl přeřazen k nově vzniklému fondu Okresní svaz tělovýchovy Jablonec nad Nisou.
Seznam použitých pramenů a literatury:
- Kolektiv autorů, Encyklopedie tělesné kultury, I. díl, Sportovní a turistické nakladatelství, Praha 1963, str. 127 - 128
- Směrnice č. 18 ÚV ČSTV, Spisový a skartační řád a plán aparátu ČSTV, Praha 1995
- Metodický návod a instrukce pro zpracování archivního materiálu - Základní pravidla. In:SAP 1960/10, str. 213 - 310
- Metodický pokyn týkající se všeobecných zásad tvorby názvů archivních fondů a sbírek (Sekce archivní správy MV ČR č.j. AS/1-3565/97) ze 17. 10. 1997
- Pokyn ředitele č. 25 -Zásady pro schvalování archivních pomůcek (čj. SOAL 1740/2005), Litoměřice 2005
Seznam použitých zkratek:
ČSTV - Československý svaz tělesné výchovy
ÚV ČSTV - Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy
OV ČSTV - Okresní výbor Československého svazu tělesné výchovy
SÚTVS - Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport
SVTVS - Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport
ČSSR - Československá socialistická republika
OV - okresní výbor
POV - předsednictvo okresního výboru
TJ - tělovýchovná jednota
ZTV - základní tělesná výchova
SDK - Stavebně dokumentační komise
MVČR - Ministerstvo vnitra České republiky
SAP - Sborník archivních prací
ÚV KSČ - Ústřední výbor Komunistické strany Československa